Naczynie z blachy ocynkowanej - wyrzuć do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne - Zasady segregacji odpadów w Warszawie
Naczynie z blachy ocynkowanej - wyrzuć do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne
Jak przetwarzamy plastik?
Recykling mechaniczny: Sortowanie, rozdrabnianie, mycie i wytłaczanie. Powstaje tzw. regranulat, czyli drobne, 3- milimetrowe kulki lub walce, które można ponownie wykorzystać do produkcji innych artykułów np. doniczek.
Recykling chemiczny: Na tworzywa sztuczne działają rozpuszczalniki lub wysoka temperatury. Powstała w ten sposób ciecz lub gaz jest wykorzystana w dalszej produkcji.
Recykling termiczny: Tworzywo sztuczne, którego nie można już ponownie wykorzystać, spala się w specjalnych, bezpiecznych dla środowiska piecach. Powstałą w ten sposób energię elektryczną oraz ciepło, wykorzystuje się w naszych domach.
Pamiętaj!
- Zgniataj plastikowe butelki i aluminiowe puszki. Zgnieciona butelka zajmuje 80% mniej miejsca.
- Plastikowy kubek po kawie/herbacie na wynos wrzuć do żółtego kosza, ale już kubek papiero-podobny wyrzucamy do pojemnika czarnego. Taki papier jest zabezpieczony specjalną substancją i nie da się go wykorzystać ponownie.
- Czyste opakowanie styropianowe lub tackę należy wrzucić do pojemnika żółtego, ale brudne, styropianowe opakowanie po jedzeniu na wynos nie nadaje się do recyklingu. Wyrzuć je do kosza czarnego.
- Nie musisz myć opakowań np. puszek po rybie. Przed wyrzuceniem, wystarczy je opróżnić.
- Patelnię teflonową wyrzuć do odpadów zmieszanych (czarny pojemnik) ponieważ jest skonstruowana z różnych rodzajów materiałów trudnych do rozdzielenia.
- Garnki emaliowane nadają się do recyklingu i możesz je wyrzucić do żółtego pojemnika.
Jak przebiega recykling metali
- Mechaniczna segregacja: Podział na rodzaje aluminium, oddzielenie zanieczyszczeń, rozdrabnianie na mniejsze kawałki i na końcu oddzielenie metali żelaznych od aluminium.
- Termiczne usuwanie powłok i farb: Usuwane są etykiety i farby, którymi ozdobione były puszki.
- Topienie odpadów drobno-cząstkowych: Stopienie metali w piecach.
- Rafinacja i filtracja: Czyszczenia surowca z zanieczyszczeń niemetalicznych.
- Odlewanie nowych produktów – Z pozyskanego surowca wytwarza się nowe produkty, np. felgi samochodowe, puszki.